Little Known Facts About Badanie oct.

Badanie OCT (Optical Coherence Tomography) to metoda diagnostyczna umożliwiająca szczegółowe badanie tkanek oka. Technologia ta stosowana jest w okulistyce od ponad 20 lat i znacząco poprawiła możliwości diagnostyczne i lecznicze w chorobach oczu.

Z tego powodu warto na OCT oczu udać się z kimś, ponieważ w niektórych przypadkach czynności takie jak prowadzenie samochodu mogą być utrudnione nawet do kilku godzin od podania kropli.

Badanie OCT wykonuje się u osób, które mają zwyrodnienia plamki związane z wiekiem. Wskazaniem jest także makulopatia cukrzycowa. Na OCT oka kieruje się także osoby, u których obecne są obrzęki plamki żółtej. Mogą być one niewiadomego pochodzenia. Właśnie wtedy OCT pozwala postawić diagnozę.

W jego przebiegu dochodzi do powstania zmian chorobowych w siatkówce, przede wszystkim druzów i przegrupowań barwnika. Badanie OCT sprawdza się przede wszystkim jako metoda kontrolna w wypadku wysiękowej postaci AMD, wymagającej zastosowania terapii doszklistkowej, która musi być prowadzona do końca życia pacjenta.

Badanie to pozwala również sprawdzić stan plamki żółtej. Dzięki niemu udaje się wykryć ewentualne obrzęki, takie jak obrzęk torbielowaty, oraz zwyrodnienie plamki, znane jako AMD. Schorzenie to dotyka zwykle osób po pięćdziesiątym roku życia.

Badanie OCT nerwu wzrokowego to badanie, które pozwala ocenić grubość włókien nerwu wzrokowego. Najczęściej jest wykonywane, gdy okulista chce potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie jaskry, czyli przewlekłego uszkodzenia nerwu wzrokowego związanego najczęściej z here podwyższonym ciśnieniem na dnie oka. W standardowym badaniu okulistycznym lekarz ocenia budowę nerwu wzrokowego. Jeśli obraz nerwu wzrokowego wskazuje na możliwość rozwoju jaskry, okulista skieruje pacjenta na badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego (badanie to najczęściej wykonuje się w połączeniu z badaniem pola widzenia).

Koherentna Tomografia Optyczna (OCT) jest to specjalistyczne badanie wykorzystujące promień świetlny i jego zaawansowaną analizę do obrazowania i pomiarów tkanek oka.

Jeśli podejrzewasz u siebie jaskrę, AMD lub inną chorobę okulistyczną, zarezerwuj wizytę i poddaj się niezbędnej diagnostyce. Pamiętaj, że im szybsza diagnoza, tym szybciej możesz wdrożyć leczenie i wrócić do zdrowia.

Na wynik OCT gałki ocznej nie trzeba czekać długo. Jest on wydawany w postaci zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę, jednak interpretacji powinien dokonać lekarz okulista.

Odczyt wyników OCT jest zadaniem trudnym, ponieważ ma on postać barwnych wydruków, które lekarz porównuje z wynikami wzorcowymi. Aby dokonać porównania we właściwy sposób, potrzebna jest fachowa wiedza i doświadczenie.

Badanie OCT oka umożliwia także identyfikację zmian patologicznych w siatkówce, takich jak pęknięcia śródbłonka, niewydolność naczyń lub zaniki, co pozwala określić rodzaj oraz stopień publishępu choroby oczu.

Badanie OCT oka przeprowadzane jest również profilaktycznie u kobiet w trzecim trymestrze ciąży, jeżeli posiadają a person dużą wadę wzroku, oraz u osób w podeszłym wieku, szczególnie jeśli występuje u nich wysokie ryzyko rozwoju jaskry.

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka polega na wprowadzeniu do wnętrza gałki ocznej wiązki światła, która skanując siatkówkę, pozwala na stworzenie jej cyfrowego modelu pokazującego wszelkie nieprawidłowości i zmiany budowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *